טרשת נפוצה

טרשת נפוצה

מחלת טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis-MS) הינה מחלה כרונית אוטואימונית הפוגעת במיאלין, מעטפת שומנית אשר משמשת לבידוד מעברם של הזרמים החשמליים בדרכם לתאי עצב אחרים או לתאי מטרה כמו תאי שריר. הפגיעה במיאלין מקשה על תפקוד תקין של המוח, ואז בעצם פוגעת בתפקוד הגוף כולו.

טרשת פירושה התנוונות (בדומה למחלה אחרת, לא קשורה, שנקראת טרשת העורקים, הפוגעת בכלי הדם ומייצרת סיכוני התקף לב ושבץ מוחי). במחלת הטרשת הנפוצה תוקפת מערכת החיסון את מעטפת המיאלין (לכן המחלה היא מחלה אוטואימונית), יכולת העברת הזרמים החשמליים נפגעת ואז הפקודות העצביות אינם מגיעות ליעדם ובסופו של דבר נגרם שיתוק.

הסימפטומים של מחלת טרשת נפוצה הם רבים ושונים- בין השאר ראייה מטושטשת (בגלל פגיעה בעצב הראייה), סחרחורות, קשיים בהליכה ובהמשך ניוון שרירים ושיתוק.

תאי העצב בגופנו בנויים מתא ומשלוחה ארוכה שנקראת אקסון. האקסון מעביר זרם חשמלי של יונים שגורם בקצה האקסון לשחרור כימיקלים המפעילים תא מטרה, למשל תא שריר. אקסון של תא עצב יכול להיות ארוך מאוד ולהגיע עד לבוהן הקטנה (אצל שחקני כדורסל, אקסון שכזה יכול להגיע לאורך של מעל למטר).

האקסון, לצורך העברת זרם יעילה (כמו כל כבל חשמל) זקוק לבידוד וזאת מספקת לו שכבת המיאלין שמצפה אותו. המיאלין מורכב מסוג של תאי גליה אשר נקרא אוליגודנדרו-גליה. היא, כפי שכבר נכתב, נועדה לבודד את הזרם החשמלי על מנת שהיונים לא יזלגו מהאקסון וכך העברת האינפורמציה תהייה מספיק מהירה. פגיעה במיאלין, כמו במחלת הטרשת הנפוצה, גורמת לתקלה במעבר האותות החשמליים ואז לפגיעה בתפקוד.

מחקרים אחרונים גם מראים שתאי המיאלין מספקים אנרגיה לאקסון בדמות לקטאט ושפגיעה במנגנון זה יכול לגרום למחלת ניוון השרירים- ALS.

��� ������ �����.